ABD’den Rusya’ya: Suriye’deki sorumsuz davranışınıza son verin

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın Suriye’deki ‘sorumsuz davranışlarına’ son vermesi gerektiğini söyledi. Rusya’nın Suriye’de ABD’ye ait bir insansız hava aracına (İHA) yönelik müdahalesine ilişkin soruyu yanıtlayan Savunma Bakanı Austin, Rusya hükümetine seslenerek, ‘sorumsuz davranışlarına son vermeleri’ gerektiğini belirtti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, hafta başında, ABD’nin “MQ-9” tipi İHA’sı Suriye üzerinde ‘ciddi hasar’ görmüştü. Söz konusu hasarın Rusya’ya ait bir savaş uçağının bıraktığı bir ‘chaff fişeği’ ile meydana geldiği belirtilmişti. Avustralya’nın yanı sıra 11 ülkeyle ortak tatbikatın devam ettiği Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin bir soruya yanıt veren ABD Savunma Bakanı Austin, “Rusya yönetimini, birliklerine gökyüzünün kurallarına uymaları için rehberlik sağladıklarından ve bu sorumsuz davranışa son verildiğinden emin olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Avustralya-ABD Bakanlık (AUSMIN) diyaloğu kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de Austin’le birlikte Avustralya’da olduğu ifade edilirken, Austin, konuya ilişkin açıklamasında, “Endişemizi iletmek için mevcut kanalları kullanmaya ve üst düzey yönetimi uygun şekilde dahil etmeye devam edeceğiz. Ancak, tekrar ifade edeyim; hava sahalarında her zaman yaptığımız gibi faaliyet göstermeyi sürdüreceğiz; çıkarlarımızı ve kaynaklarımızı korumaya devam edeceğiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir