ABD Hazine Bakanı, Çin’de farkında olmadan halüsinojen mantar yemiş

T24 Dış Haberler

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin ziyaretinde içinde halüsinojen bir mantar bulunan “elini mavi gör” isimli bir yemek yiyerek ülkede yeni bir akım başlattı. 

Yellen, halüsinasyonlara da sebep olduğu bilinen ve orijinal adı Jian shou qing olan mantarlı yemeği temmuz ayındaki Pekin ziyaretinde yerken görüşmüştü.

CNN’e konuşan Yellen, “Yemeğe kalabalık bir grupla gittim ve siparişi rezervasyonu yapan kişi verdi. Çok lezzetli bir mantar yemeği vardı ancak mantarların halüsinojen özellikleri olduğunu bilmiyordum. Bunu daha sonra öğrendim” dedi. 

Yemek, kesildiğinde bazı bölümleri mavi renk alan Lanmaoa asiatica mantarlarıyla yapılıyor. 

The Guardian’a konuşan Kunming Botanik Enstitüsü’nden Dr. Peter Mortimer, “Lanmaoa mantarları zehirli sayılıyor çünkü halüsinojen olabiliyorlar” dedi.

Mortimer, “Ancak bilim insanları henüz halüsinasyona sebep olan bileşenleri bulamadı. Bu birazcık gizemli ve çoğu kanıt anekdotlara dayalı. O mantarlardan yanlışlıkla yiyip üç gün boyunca halüsinasyon gören arkadaşım var” diye konuştu. 

Yellen’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la bu yaz Çin’e yaptığı 4 günlük ziyaret, 3 yıl sonra gerçekleşen Pekin’e en üst düzey ABD ziyaretiydi.

Yellen, CNN’e yaptığı açıklamalarda gülerek, “Hiçbirimiz mantarlar tarafından etkilenmedi” dedi. 

ABD’li bakan, “Eğer mantarlar doğru pişirilirse etkileri olmayacağını okudum. Bu güzel restoranda da öyle olduğuna eminim” dedi.

Yellen’ın gittiği zincir restoran, sosyal medya platformu Weibo’dan yaptığı açıklamada, Yellen’ın ziyaretinden sonra birçok şubesinde “elini mavi gör” yemeğinin tükendiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir