Cumhur’da bir kriz daha… ‘Kavgacı’ başkana MHP’den tepki… Muhalefetin sırrı

Yerel seçimlerde AKP ve MHP’nin yarışa tutuştuğu Elazığ, yaklaşık 14 yıl öncesine kadar bir Halk Ekmek Fabrikası’na sahipti. 2021 yılında tekrar açılacağı söylenen fabrikadan yıllardan beri ses seda yok. Fabrikanın tekrar açılması ise uzun yıllardır bekleniyor.

Elazığ Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Çak, ANKA’da yer alan haberde, MHP grubu olarak belediye meclis toplantılarında Halk Ekmek Fabrikası ve Et Balık Kurumunun Elazığ’a kurulması noktasındaki taleplerini defalarca gündeme getirdiklerini belirterek, “2020’de Halk Ekmek Fabrikası kurulması için Milliyetçi Hareket Partisi bir önerge verdi. Bu önergemiz gündeme alındı, görüşmeler yapıldı. Bugünkü şartlarda saatte 120 bin ekmek çıkarılacak bir Halk Ekmek Fabrikası kurulması noktasında çalışmayı yaptık. Ama bu tarihe kadar herhangi bir sonuç alamadık. Elazığ Belediyesi bu işe nedense biraz uzak kaldı.” dedi.

“BELEDİYE BİZE KARŞI BİR GARD ALDI”

Türkiye’de 17 noktada satış mağazası bulunan Et Balık Kurumu ile de MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver’in görüştüğünü ifade eden Çak, 18’inci mağazanın Elazığ’da açılması için Et Balık Kurumu Müdürü ile prensipte anlaşıldığını ancak belediyenin ve il özel idarenin yer tahsis etmemesi yüzünden bu çalışmanın da askıda kaldığını söyledi. Mehmet Çak sözlerine şöyle devam etti:

“Elazığ’da Et Balık Kurumu satış mağazasının açılması yaklaşık bir buçuk iki yıllık bir meseleydi. En son sayın vekilimiz Semih Işıkver, vekil olduktan sonra tahminen yedinci ya da sekizinci ay gibi Ankara’da genel müdürlük nezdinde bir görüşme yaptı. Bu görüşmeye il başkanımız da dâhil oldu. Et Balık Genel Müdürü’nün Elazığ sevgisine istinaden ve Semih vekilimizin kendisiyle görüşmesinden sonra 18’inci satış ofisinin Elazığ’a verilmesi noktasında başkanımıza ve vekilimize söz verdi. Bu tarihten sonra biz hemen Elazığ Belediye Meclisinde bir sonraki ay bu konuyu gündeme getirdik.

“ÖNERGE MHP’DEN GELDİĞİ İÇİN Mİ BÖYLE YAPTILAR”

Et Balık Satış ofisinin kurulması için belli prosedürler lazım, protokol yapılması lazım. Et Balık Kurumu Genel Müdürlüğünün bu satışı yapabilmesi için, il özel idareden veya belediyeden bir yer tahsil edilmesini kira karşılığında tahsis edilmesini istedik. Yani kira karşılığı bir yer istedik. Üstelik kurumun kendisi bu satış mağazası ve elemanların giderlerini da karşılayacaktı. Bu hem istihdam, hem de fakir fukaraya yardımcı olsun diye… 17 ilde de aynı tasarrufları var. Elazığ Belediyesine biz mecliste gündem maddesi verdik. Ama gündem maddesine verdiğimiz zamandan beri bir gard aldı yönetim. Yani Milliyetçi Hareket Partisinden geldiği için mi diye, böyle bir önerge geldi mi diye… ‘Her ay belediye meclisinde ne yaptınız? Protokolü ne yaptınız?’ diye sorduk. Hâlâ Et Balık Kurumu ile Elazığ Belediyesi protokol yapmadı…”

ELAZIĞ’DAKİ SON DURUM

Genel seçimlerde ortak hareket eden AKP ile MHP, yerel seçimlerde Elazığ’ı fermuar sistemine dahil etmedi. Buna göre her iki parti kendi adaylarıyla seçime katılacak. Bu durumun sebebi ise seçim sonuçlarında yatıyor.

2019’daki yerel seçimlerde AKP yüzde 40,38 alarak belediyeyi kazanırken MHP ise yüzde 34,46 ile ikinci sırada yer aldı. Yani her iki parti dışında bir partinin Elazığ Belediyesini kazanması pek mümkün gözükmüyor.

Dolayısıyla, her iki parti de kendi adayıyla seçime giriyor. Belediyeyi AKP’den almak isteyen muhalefetteki MHP de AKP’ye karşı burada etkili bir muhalefet yürütüyor. Elazığ’ın MHP adayı , akademisyen kimliğiyle ön plana çıkan Murat Aygen oldu. Adaylığı 15 Ocak’ta duyurulan Aygen, bir aydır seçim çalışmalarını sürdürüyor.

ELAZIĞ’IN “KAVGACI” BAŞKANI

AKP’nin 11 Şubat’ta düzenlediği Elazığ aday tanıtım töreninde, AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, partilileriyle tokalaşırken Elazığ Belediye Başkanı ve başkan adayı Şahin Şerifoğulları’nın elini havada bıraktı.

EL SIKMAMA KRİZİNİN PERDE ARKASINDA NE VAR

Geçtiğimiz haftalarda, Şerifoğulları ve ekibinin, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) toplantısında Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı’ya saldırdığı iddia edildi.

İddiaya göre, SKM toplantısında Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, milletvekili Nazırlı’ya, “Sen kimsin ki yol haritası belirleyeceksin bana, ben seni tanımıyorum. Sen benimle gezmeyeceksin, yanımda görünmeyeceksin” diyerek, su şişesi fırlattığı öne sürüldü. Ardından Şerifoğulları ve ekibi ile Nazırlı arasında arbede yaşandı.

Olaya müdahale eden polis, giriş çıkışları yasakladığı parti binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. AKP Elazığ İl Başkanlığı ise arbede iddialarını yalanladı.

BİRİ AKP’Yİ “RANTÇILIKLA” SUÇLADI, DİĞERİ CHP’Lİ VEKİLE DERT YANDI

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde MHP’li Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin “AK Parti siyaseti herhangi bir yerde rant varsa onu peşkeş çekmekle başlar” sözleri sosyal medyada gündeme oturdu.

MHP’li Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu ise CHP’li vekil Gürsel Erol’a geçen hafta, “Bir sitenin toplam nüfusu kadar nüfusumuz var. Ağın ilçesi unutulmuş. Özellikle Baskil, Keban ve Ağın bu bölgeler unutulmuş durumda.” sözleriyle dert yandı.

Oğuz Ok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir