Demirtaş’ın mesajları kime… Odatv satır arasını açıklıyor: Başak Demirtaş golü… AKP’ye uzlaşı çağrısı

Aylar sonra yazılı açıklama yayınlayan Selahattin Demirtaş, “Kirlenmemiş Şeyler Uğruna” başlığıyla yazdığı yazıda, “DEM Parti ile AKP arasında bir görüşme trafiği var mı bilmiyorum. Ama eğer yoksa bu, iki parti için de büyük bir eksikliktir” ifadelerini kullandı. Demirtaş’ın ifadeleri AKP ile DEM Parti arasında yeni bir çözüm sürecinin işareti mi veriliyor sorusunu akıllara getirdi.
Açılım dönemindeki İçişleri Bakanı ve AKP Genel Başkan Vekili Efkan Ala da dün Diyarbakır’dan DEM Parti’ye açılım sinyali verdi. Ala, DEM Partililerle ‘hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri’ gerçekleştirdiklerini ileri sürdü. Eski bakanın atıf yaptığı süreçte AKP hükümeti ‘Kürt açılımı’ adı verilen siyaseti izliyordu. Ala, eski defteri açmakla da yetinmedi, DEM Partililere ‘Gelin destek olun’ çağrısı yaptı. Çağrıya DEM Parti’den açıktan bir yanıt vermezken gizli bir diyalog sürecinin yürütüldüğüne yönelik kanılar güçlendi. Çünkü geçtiğimiz günlerde DEM Partili Ahmet Türk de toplumu yeniden ortaklaştıracak bir siyasetin ortaya çıkması gerektiğini ileri süren bir açıklama yapmıştı.

DEMİRTAŞ’IN YAZISINDA SATIR ARALARI
Selahattin Demirtaş, eşinin İBB Başkan adaylığı açıklamasının siyasi bir pazarlık sürecine işaret ettiğini düşünenlere sert çıktı. Demirtaş bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Halkın yararına, yoksulların, emekçilerin, ezilenlerin yararına siyaset yapmıyorsanız yaptığınız şey siyaset değil, ‘ucuz kasaba tüccarlığıdır.’ Şu son yirmi günde yaşanan tartışmalara bile bakarak maalesef ki şu tespiti rahatlıkla yapabiliriz; Türkiye’de artık siyaset değil ‘tüccarlık’ yapılıyor. Yaptığımız her siyasi hamlenin altında illaki bir hinlik, bir cinlik arayanlar herkesi kendileri gibi zannediyor. Kimsenin aklına, erdemli bir amaç için siyasi hamle yapılmış olabileceği gelmiyor. Çok yazık, çok üzücü ama siyasi partiler birer koltuk, makam, rant elde etme mekanizmasına dönüştü.”
Demirtaş “O nedenle Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığını da Dem Parti’nin üçüncü yol çabalarını da anlamıyor, anlayamıyorlar.” ifadeleriyle Başak Demirtaş’ın adaylığının bir üçüncü yol girişimi olduğunu vurguladı.

‘DEM PARTİ İLE AKP GÖRÜŞMÜYORSA BÜYÜK EKSİKLİK’
Lafı hiç dolandırmadan, madde madde anlatayım’ diye yazan Demirtaş, şunları öne sürdü:
“DEM Parti ile AKP arasında bir görüşme trafiği var mı bilmiyorum. Ama eğer yoksa bu, iki parti için de büyük bir eksikliktir. Tüm partiler ülkenin, toplumun sorunlarının çözümü için görüşebilmelidir, konuşabilmelidir. Bu son derece meşrudur, hatta geldiğimiz süreç itibarıyla bir görev, bir sorumluluktur.”
Demirtaş, DEM Parti’nin CHP ile ilişkilerine de değinerek şunları yazdı:
“DEM Parti ile CHP arasında basına da yansıyan görüşmeler oldu. Çok daha fazla görüşmeliler, konuşmalılar. Aynı şekilde diğer tüm partiler de birbirleriyle konuşabilmelidir. Bunun aksini savunmak siyasetin doğasına aykırıdır.”
Başak Demirtaş’ın adaylık iradesinin ‘kamplaştırmayı, kutuplaştırmayı, düşmanlaştırmayı bitirip herkesin herkesle konuşabileceği bir siyasi atmosferi yaratmaya katkı sunma amacıyla’ oraya konulduğunu ileri süren Selahattin Demirtaş kendisi için pazarlık yapıldığı iddialarına sert ifadelerle yanıt verdi:
“Hayatı boyunca tek bir bedel ödemeden oturduğu yerden “kocası için pazarlık yaptı” diyen ahlak yoksunları, en azından bundan sonra biraz olsun ahlaklı olmaya çalışsınlar.”

YENİ AÇILIM SİNYALİ
Demirtaş, Kürt sorununun, Türkiye’de yaşanan ‘ağır demokrasi ve adalet sorunu’nun ve ekonomik sorunların kendileri için öncelikli olduğunu iddia ederek “Bu sorunların çözümü için konuşmak isteyen herkesle konuşuruz, ciddiyet ve samimiyet görürsek bir adıma karşılık iki adım atarız.” diye yazdı. Bu görüşmeler için kimseden ‘icazet almayacaklarını’ da vurgulayan Demirtaş’ın AKP’yle görüşebilecekleirni ve bu olası görüşmeler için CHP’den izin almalarına gerek olmadığını dile getirmiş oldu.
Demirtaş “DEM Parti de bu özgüvenle hareket etmeli, iktidar partisi dahil ana muhalefet ve diğer tüm partilerle görüşebiliyorsa görüşmeli, ilkeler çerçevesinde ve demokrasinin gelişimi için uzlaşabiliyorsa uzlaşmalıdır. Bizim için 31 Mart seçimlerinden çok, 1 Nisan ve sonrası önemlidir.” dedi.

PARTİSİNE VERDİĞİ MESAJ
Selahattin Demirtaş, partisine de şu satırlarla mesaj verdi:
“Başak Demirtaş’ın adaylık iradesi bu yönleriyle, DEM Parti dışındaki siyasi aktörlerce doğru değerlendirilmemiştir. Bu nedenle, başka kıymetli arkadaşlarımızla seçim yarışına girileceği anlaşılmaktadır. Oysa biz bu siyasi hamleyi seçimden çok toplumsal barış için önemsiyoruz.”
DEM Partili Saruhan Oluç’un geçtiğimiz günlerde aksi yönde yaptığı açıklamalara rağmen Selahattin Demirtaş’ın partiyle arasında bir mesafe olduğunu açığa çıkarak bu satırlar DEM Parti tarafından eşinin adaylığının doğru değerlendirilmediğini öne sürmüş oldu.
Demirtaş yazısını yine açılım sürecini hatırlatan ‘diyalog ve müzakere’ çağrısıyla bitirdi.
“…toplumsal barış ve demokrasinin gelişmesi açısından diyalog ve müzakere için hiçbir zaman geç kalınmış değildir; tüm partiler birbirleriyle konuşabilmelidir. Herkes, meseleyi bu yönüyle ve serinkanlılıkla tekrar değerlendirmelidir. Biz demokrasiye, özgürlüklere ve barışa hizmet ederiz. Ödediğimiz bedeller başka hiçbir şey için değildir. Ve inanıyorum ki bu değerleri kazanacağız, hayata geçireceğiz. Bunun için irademiz de gücümüz de kararlığımız da var.”
Başak Demirtaş’ın paylaşımında yer alan yazının tamamı şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir