Dışişleri Bakanlığı’ndan, Pakistan-İran arasındaki karşılıklı saldırılara ilişkin açıklama: Dostluk ve kardeşlik anlayışıyla çözülmeli

Dışişleri Bakanlığı, “Irak’taki belirli hedeflere yönelik İran saldırılarıyla başlayan, akabinde İran’ın Pakistan içindeki bazı hedeflere dün sabaha karşı gerçekleştirdiği saldırılarla genişleyen ve bu sabah (18 Ocak) Pakistan’ın İran içindeki hedeflere düzenlediği saldırılarla tırmanan gelişmelerden endişe duyuyoruz” açıklamasında bulundu. 

İran’ın Erbil’deki “Mossad bağlantılı” olduğunu iddia ettiği hedeflere saldırı düzenlemesiyle Orta Doğu’da yükselen gerilimin ardından Tahran’ın Pakistan’daki hedeflere gerçekleştirdiği saldırı ve İran’ın bu yanıtıyla bölgesel bir çatışma endişelerini arttırdı. 

TIKLAYIN | İran, Pakistan’daki “militan üslere” saldırı düzenledi: İki çocuk öldü
TIKLAYIN | Gerilimde yeni perde: Pakistan, İran topraklarındaki ‘milis hedefleri’ vurdu
TIKLAYIN | Pakistan Cumhurbaşkanı: İran kardeş ülkemiz ama topraklarımızı savunmak için her türlü tedbiri alırız

Diyalog çağrısı

Gelişmelerden endişe duyduğunu açıklayan Dışişleri Bakanlığı, “Sorunların, BM Şartı başta olmak üzere, uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı temelinde dostluk ve kardeşlik anlayışıyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm meselelerin bölgesel güvenliği ve istikrarı daha fazla tehdit etmeden diyalog ve işbirliği yoluyla çözümlenmesini temenni ediyoruz” diyerek çözüm ve diyalog çağrısı yaptı.

Bakanlık açıklaması, “Dost ve kardeş İran, Irak ve Pakistan’a itidal ve sağduyuyla suhuletin sağlanması çağrısında bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümü konusunda bölge ülkeleriyle deneyimlerini paylaşmaya ve katkı sunmaya hazırdır” ifadeleriyle sona erdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir