Falyalı Cinayeti Davası’nda Ne Oluyor? Mahkeme Heyeti Acele Mi Ediyor?

Halil Falyalı cinayetine ilişkin 5’i tutuklu, 6 sanık hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada bugün karar çıkması bekleniyor. Ancak sanık avukatlarından birinin trafik kazası geçirmesi nedeniyle dava Aralık ayına ertelendi. Falyalı davasında dikkat çeken bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Aylar önce mahkeme heyeti Kıbrıs’ta devam eden yargılamaya ilişkin Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazdı. Söz konusu yazıda Kıbrıs’ta suç işleyen Türk vatandaşlarına uygulanacak kanunu sordu.

MÜTALAA ÖNCESİ YAZI GELDİ

Bu yazının akıbeti merak ediliyordu çünkü mahkeme tam 4 celse boyunca bu yazının akıbetini beklemişti. Öte yandan söz konusu yazı bu yargılamanın kaderini değiştirebilir nitelikteydi. Bu yazıya göre sanıklar Kıbrıs kanunlarına göre yargılanırsa başka bir ceza alacakken, Türk Ceza Kanunu’na göre alacakları ceza miktarları ise değişiyor. Ancak mahkeme yargılamayı hangi ülkenin hukukuna göre yapacağına ilişkin belgeyi beklemeden 12 Ekim günü duruşma savcısı tarafından sanıklar hakkında mütalaa verildi. Mahkemenin istediği yazının mütalaadan 1 gün önce geldiği ancak savcılık tarafından dosyaya eklenmediği ortaya çıktı. Söz konusu yazı karar duruşmasına günler kala dava dosyasına eklendi.

TÜRKİYE’DEN GİDEN BELGE SANIKLARI BELİRLEDİ

Kıbrıs adli makamlarından dosyaya gelen yazıya göre Kıbrıs’taki ve Türkiye’deki sanıklar farklılık gösteriyor. Türkiye’de yargılanan sanıkların Kıbrıs’ta sanık olmadığı görülürken Türkiye’den giden bir belge üzerine Kıbrıs adli makamlarının bazı isimleri soruşturmaya dahil ettiği görülüyor.

Ülkücü mafya Sedat Peker’in ifşalarıyla gündeme gelen ve 8 Şubat 2022’de Kuzey Kıbrıs’ta uğradığı silahlı saldırıda ölen Halil Falyalı, 100 milyar liralık “yasa dışı bahis pazarını” elinde tutan bir isimdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir