Kervan Gıda, Mısır’dan sonra rotayı ABD’ye çevirdi, 17,5 milyon dolarlık yatırımla depo kuruyor

Kervan Gıda KAP Amerika’daki depo yatırımına ilişkin arsa alım sözleşmesi imzalandığını duyurarak şu ifadeleri kullandı:

“Yüzde 100 bağlı ortaklığımız Kervan USA LLC’nin kurmuş olduğu yüzde 100 bağlı ortaklığı Kervan Properties LLC şirketimiz, depo yapım projesine ilişkin arsa satın alım sözleşmesini satıcı tarafla birlikte dün tarihinde imzalamıştır. İlgili sözleşmenin geçerlilik süresi 120 gün olarak belirlenmiştir.

Arsa satışının gerçekleşme koşulu ise bu süre içerisinde Kervan Properties LLC’nin finansman kuruluşlarından depo yapım projesine ilişkin finansman bulunmasına bağlanmıştır. Ayrıca satıcı tarafın imar ile ilgili değişiklikleri 31.07.2024 tarihine kadar yerine getirmesi gerekmektedir.”

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 17.5 MİLYON DOLAR

“Finansman konusunda görüşülmekte olan finansal kurumlarla yapılacak olan anlaşma sonrasında arsa satın alımının bedeli yaklaşık 8.5 milyon dolar olacaktır. Arsanın yüzölçümü yaklaşık 70 bin metrekaredir. Arsanın üzerinde yapılacak olan depo inşaat maliyeti ise ilk hesaplamalara göre 9 milyon USD (müteahhitler ile görüşmeler devam etmektedir) seviyesindedir. Toplam maliyet 17,5 milyon dolar, yani 534 milyon 964 bin 850 TL olacak.

İlk etapta deponun kapalı alanı yaklaşık 8 bin 300 metrekare olacaktır. Sonrasında ek olarak 2.200 metrekarelik bir kapalı alan inşaatına daha izin verilmektedir. Halihazırdaki plana göre depo inşaatının 2025 yılı mayıs ayında bitirilmesi planlanmaktadır.”

25 YIL ÖDEMELİ DIŞ FİNANSMAN ARANIYOR

“Üzerinde görüşmelerin devam ettiği dış finansman opsiyonlarının vadesinin 25 yıl olması planlanmaktadır. Finansal durum tablosu (bilanço) tarafında inşaat maliyetlerinden kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı, tahakkuk eden bedele göre peyderpey bilançoya dahil edilecektir (hakediş usulü inşaatı yapan firmaya ödemeler yapılacaktır). Arsa alım bedeli kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı ise arsa alımının gerçekleştiği tarihte finansal durum tablosuna (bilançoya) dahil edilecektir.”

YÜZDE 25 ÖZKAYNAK KULLANILACAK

“Proje finansmanının yüzde 75’inin dış kaynaklarla yüzde 25’inin ise özkaynaklarımızla karşılanması planlanmaktadır.

2025 yılının temmuz ayında halihazırda kullandığı kiralık depo ile sözleşmesi bitecek olan Kervan USA LLC, bu yatırımla birlikte aylık depo kira giderinden tasarruf edecek ve depo kirası olarak ödeyeceği tutarla benzer bir tutar ödeyerek kendi deposuna sahip olacaktır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir