Milyonlarca Emekliyi İsyan Ettirecek Karar: Yeni Yılda Yapılacak Zam Yalnızca O Emeklilere Verilecek

Bugün yapılması beklenen kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programının doluluğu nedeniyle başka bir tarihe ertelenirken, 15 milyonun üzerinde emekli, maaşlarına yapılacak zam oranının açıklanmasını beklemeye devam ediyor.

TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranının emekli zamları için yetersiz kalacağını belirten milyonlarca vatandaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de memur ve memur emeklisi ile benzer oranda artış hakkı alması gerektiğini savunuyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli zamlarının bu yıl kademeli olarak uygulanacağını belirtirken, maaşlarında artış bekleyen vatandaşlara ‘seyyanen zam’ müjdesi verdi.

BU ARTIŞTAN TÜM EMEKLİLER YARARLANAMAYACAK

Mevcut enflasyon oranlarına refah payı eklemesi yapılacağını belirten Erdursun, buna karşın ortaya çıkacak zam oranının tüm emekli maaşları için geçerli olmayacağını belirtti.

Halihazırda 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının 9 ayı aşkın süredir zamlanmadığını belirten Erdursun, hükümetin alacağı karar ile en düşük emekli maaşı alan milyonlar için seyyanen artışa gideceğini açıkladı.

Yapılacak artışla birlikte emekli maaşlarının 11 bin 250 ile 12 bin lira seviyelerine çıkarılacağını belirten uzman isim, mevcut şartlarda 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler içinse seyyanen artıştan aynı oranda yararlanmanın mümkün olmayacağını açıkladı.

BAZILARI 750 LİRA BAZILARI 4 BİN TL ZAM ALACAK

Hükümetin öncelikle en düşük emekli maaşı konusundaki düğümü çözmesi gerektiğini vurgulayan Erdursun, şu an 4 bin 500, 5 bin, 5 bin 500 TL emekli aylığı onların olduğunu ve bu aylıkların 7500 TL’ye tamamlandığını belirtti

Yaptığı hesaplamaya göre mevcut şartlar altında çok sınırlı zam alacak emeklilerin de bulunduğunu belirten Erdursun, en düşük emekli maaşı alanlarınsa yaklaşık 4 bin 500 lira seviyesinde zam almaya hak kazanacağını belirtti. .

Emekli maaşlarının eşit olmayan seyyanen zamlarla eşitleneceğini belirten Erdursun, en düşük emekli aylığının 11 bin 250 lira olacağını söyledi.

Erdursun en alt basamaktaki emekliye biraz daha fazla seyyanen artış, yüksek alanlara ise daha düşük seyyanen zam yapılacağını vurguladı.

EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMA SİSTEMİ ADALETSİZ ŞEKİLDE İŞLİYOR

Çalışan maaşlarından örnek veren Erdursun, çalışırken biri diğerinden 3 katı maaş alan bir çalışanla diğerinin emekli olduklarında aynı emekli maaşı alacaklarını belirtti.

Yeni zamla en düşük memur maaşı 33 bin 634 bin lira olduğunu belirten Erdursun, “En düşük memur aylığı bu iken özel sektörde bir mimar mühendis 17 bin 20 bin bandında çalışacak. Yeni işe giren bir genç işçi 17 bin lira alacak, 20 yıldır çalışan 20 bin lira alacak. Böyle bir düzen olamaz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir