Prof. Dr. Naci Görür, Bursa Depreminin Ardından Yaptığı İç Rahatlatan Açıklamada “Önlemleri Artıralım” Dedi

4 Aralık Pazartesi saat 10:42’de Bursa Gemlik Körfezi merkezli 5.1 büyüklüğündeki deprem endişeye sebep oldu. Çevre illerde hissedilen depremin ardından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Naci Görür gibi uzmanlar sosyal medyada açıklamalarda bulundu. Naci Görür’ün deprem açıklamaları biraz da olsa yüreklere su serpti.

4 Aralık Pazartesi saat 10:42’de Bursa Gemlik Körfezi merkezli gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki deprem tedirginliğe yol açtı.

AFAD’ın ölçümlerine göre 5.1 büyüklüğündeki depremin derinliği 8.98 olarak açıklandı. Kandilli Rasathanesi’nin ölçümlerine göre 5.4 kilometre olarak ölçüldü.

Yaşanan depremin ardından birkaç dakika sonra 4.5 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiği paylaşıldı.

Deprem anından hemen önce Google’dan deprem bildirimi gelmesi de sosyal medyada en çok konuşulan konular arasındaydı.

Tedirginlik yaratan ve çevre iller tarafından hissedilen depremin ardından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Twitter hesabı üzerinden depremin İstanbul ile ilişkisi olmadığını paylaşmıştı.

‘10,42’ de Kuzey Anadolu Kırığının güney kolu, Akyazı, İznik, Gemlik üzerinden gelip, Mudanya – Kumyaka’da 5,4 km odak derinliğinden M5,1’lik deprem oluşturdu.Güney kolun İmralı yakında oluşturması beklenen deprem M6,4’dür.Bu deprem öncüdür.Ancak kuzey kolla, İstanbul ile ilişkisizdir.’

Depremin üzerine bir paylaşım da Naci Görür’den geldi. Tıpkı Ahmet Ercan’ın söylediği gibi bu durumun henüz bir sorun teşkil etmediğini, fakat Gemlik’te ciddi bir önlem alınması gerektiğini duyurdu.

‘Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı.’

Görür, “Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir.” diyerek önlem alınması gerektiğini vurguladı.

‘Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir