TEMSA 2023 bilançosu: 182 milyon dolarlık ihracat

2020 yılı sonu itibarıyla Sabancı Holding-PPF Group ortaklığı çatısı altında faaliyet göstermeye başlayan TEMSA, 2020-2023 dönemine ilişkin finansal verilerini paylaştı. Yurt içinde araç parkını genişletirken yurt dışında da büyüyen şirket, geçen yılı 9,2 milyar liralık gelirle kapattı. Şirketin toplam araç satışları 3 bin 391 adede yükselirken, 2020 sonunda 771,5 milyon liralık gelire sahip oldu.

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) verilerine göre, TEMSA, 2023’te hem otobüs hem de midibüs segmentinde adetsel bazda sektörde ihracatını en çok artıran şirket oldu.

İhracat gelirlerini geçen yıla göre yüzde 92 artıran şirket, 182 milyon dolar ihracat geliriyle bu alanda tarihinin en yüksek seviyesine ulaşırken Kuzey Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya gibi öncelikli pazarlarda varlığını güçlendirmeyi sürdürdü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Bugün itibarıyla ciromuzun yaklaşık yüzde 61’ini uluslararası işlerimizden sağlarken, yüzde 39’unu ise Türkiye operasyonlarımızdan elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Müşteri odaklı yaklaşımlarının ihracat rakamlarına da olumlu şekilde yansıdığını aktaran Doğancıoğlu, “2023’te 182 milyon dolarlık ihracat gelirimizle TEMSA tarihinde de bir ilke imza attık. Öncelikli pazarlarımız arasında başı çeken Kuzey Amerika’da yüzde 36’lık bir büyüme performansı ortaya koyarken, EMEA bölgesinde (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) yüzde 31, Batı Avrupa’da ise yüzde 78’lik büyüme rakamları yakaladık” dedi.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir