Türkiye nereden nereye geldi: Kürtçe ders saatleri artırılsın

HDK Eş Sözcüsü ve DEM Parti İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek, okullardaki seçmeli Kürtçe dersleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Bakan Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istenen önergenin gerekçesinde ise anadilde eğitim hakkının işlevsizleştirildiğini öne sürerek “Bugün dünyanın birçok ülkesinde anadilinde eğitim ve öğretim, çift dilli ve çok dilli eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındadır. Ancak Türkiye’de tek dilli bir anlayış ile öğrencilerin bu hakkı gasp edilmektedir. Anadilinde eğitimin önündeki engeller ve Türkiye tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmelerdeki ilgili maddelere konulan şerhler bugün hala devam etmektedir” dendi.

Ayrıca ders saatlerinin de yetersiz olduğunu belirten Çiçek, önergede, “Haftada yalnızca 2 saat verilen seçmeli derslerle Kürtçe açılımı yaptığını söyleyen iktidar, Türkiye’de 25 milyonu aşkın bir nüfusa sahip Kürt halkının anadilinde eğitim talebini bu şekilde geçiştirmekte ve sorunu ötelemektedir” ifadelerini kullandı.

Cengiz Çiçek’in Bakanlığa yönelttiği sorular ise şu şekilde oldu:

“Anadilinde eğitim hakkının anayasal güvence altına alınmasına ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?

  1. Seçmeli Kürtçe derslerinin verilmeye başlandığı yıldan bugüne kadar okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında Kürtçe (Kurmancî, Kirmanckî) dersi kaç öğrenci tarafından seçilmiş ve kaç tane Kürtçe sınıfı açılmıştır? Eğitim öğretim dönemlerine göre dağılımı nedir?
  2. Öğrencilerin Kürtçe seçmeli derslerini seçmeleri konusunda engellemeler uygulayan ve öğrencilerin başka dersleri seçmelerini dayatan okul idareleri hakkında şimdiye kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  3. Şimdiye kadar Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş kişi sayısı kaçtır? Kaç Kürtçe öğretmeninin ataması yapılmıştır?
  4. Türkiye’de yok olma ve kaybolma tehlikesi altında bulunan diller hangileridir? Bakanlığınızın Türkçe dışında diğer anadiller ile ilgili bugüne kadar yaptığı çalışmalar nelerdir? Bundan sonra anadillerin korunması için yapmayı planladığınız çalışmalar nelerdir?
  5. Türkiye’nin anadilinde eğitim konusunda Uluslararası sözleşmelere koyduğu çekinceleri kaldırması için bir çalışma yapacak mısınız?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir