Yeni Evlenecek Olan Gençlere Kredi Desteği Yasalaştı: Hangi Şartlar İsteniyor?

Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına ilişkin kanunun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi ile birlikte, yeni evlenen gençlere 150 bin TL faizsiz kredi imkanı tanınacak. Peki, evlilik kredisinden kimler faydalanabilecek, ne zaman verilecek?

Aile ve Gençlik Fonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak kurulacak. Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı’ndan olmak üzere 5 kişiden oluşacak.

Kurul kararları oy çokluğuyla alınacak. Bakan yardımcıları ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek.

Dün yapılan kabine toplantısı ardından konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘”Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin TL iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka destekler tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek.’ ifadelerini kullandı.

‘Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş evlilik kredisi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz. Akabinde de genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir müjdeydi. Bütün kriterleri oluşturduk, altyapı şuanda hazır. Projeden faydalanmak isteyen çiftlerin Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programından da faydalanması gerekiyor. Deprem bölgesinde yaşamış olmaları, gelir ve yaş kriterine de karşılamalılar. Yaş kriteri 18 -27 yaş gibi ama bunların hepsi Meclis’te görüşülecek. Bu kriterlere uyan gençler faydalanabilecek. Tüm çalışmalarımızı tamamladık sıra Meclis’te. Kanunun yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz.’

Yapılan açıklamalara göre, yeni evlenen gençlerin krediye yeni yıldan önce ulaşması beklenirken, henüz net tarih verilmedi.

Gençlerin 150 bin TL’lik krediyi alabilmesi için ise şartlar şu şekilde olacak:

  • Kredi, ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla verilecek.

  • Projeden faydalanmak isteyen çiftlerin Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programından da faydalanması gerekiyor.

  • Krediden yararlanmak isteyenler 18 -27 yaş aralığında olmalı ve gelir şartlarını karşılamalı.

  • Pilot olarak deprem bölgesi belirlendiği için o bölgede yaşamaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir